Gdynia Wiki
Advertisement
SKM

Logo SKM.

Skm kolejka

Jeden z pociągów SKM.

Szybka Kolej Miejska - wydzielony system kolei miejskiej, łączący Gdańsk, Sopot, Gdynię, Rumię, Redę oraz Wejherowo. Jest jedynym w pełni wykształconym systemem SKM w Polsce. Obsługiwany przez spółkę-córkę PKP "PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o.".

Historia

Projekt powstania SKM powstał po II wojnie światowej. Jako pierwsze pociągi, do Trójmiasta miały trafić wagony berlińskiej S-Bahn, należących do trzech serii: ET165, ET166 i ET167. Pociągi te przez okres wojny były chronione przed nalotami.

Autorem wstępnego projektu elektryfikacji istniejących torów węzła gdańskiego był prof. Roman Podoski. Projekt, polegający na budowie osobnej pary torów dla ruchu aglomeracyjnego przedstawił ówczesny dyrektor DOKP Gdańsk inż. Zbigniew Modliński, późniejszy wiceminister komunikacji.

Wagony S-bahn były odbudowywane w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego (ZNTK) w Lubaniu Śląskim oraz w ZNTK Mińsk Mazowiecki. Od roku 1957 roku pociągi były remontowane wyłącznie w ZNTK Gdańsk.

Pierwsze prace związane z utrzymaniem taboru wykonywano na torach przy obecnym peronie 5 stacji Gdańsk Główny. Od 1953 roku bieżące utrzymanie pociągów przejęła nowo wybudowana Elektrowozownia Gdynia Chylonia (obecna wagonownia w Gdyni Leszczynkach).

Próbną eksploatację pociągów elektrycznych na linii do Nowego Portu rozpoczęto już 2 stycznia 1951 roku. Stałe kursowanie na tej trasie pociągów elektrycznych uruchomiono od 4 marca 1951r.

Budowa linii dla ruchu podmiejskiego

Minister Komunikacji, inż. J. Baranowski uznał słuszność budowy osobnej linii kolei miejskiej. Decyzja o budowie zapadła w październiku 1950 roku. W Gdańsku powstał terenowy wydział warszawskiego Biura Elektryfikacji Kolei, który ściągnął do pracy specjalistów z całego kraju oraz nadzorował i koordynował pracę ekipy inżynierów z Wielkiej Brytanii. Do budowy nasypów, torowiska, sieci trakcyjnej i 14 nowych peronów zatrudniono brygady pracy Służby Polsce.

1skm

Pierwszy kurs pociągu SKM do Sopotu.

O godzinie 11.00, 2 stycznia 1952 roku z Gdańska Głównego do Sopotu odjechał pierwszy pociąg. Już 22 lipca 1953 roku otwarto dwa tory do stacji Gdynia Orłowo i jeden do Gdyni Głównej Osobowej, zaś drugi tor do Gdyni uruchomiono 01 maja 1954 roku. Od 15 stycznia 1956 r. pociagi dojeżdżały do stacji Gdynia Chylonia, zaś 31 grudnia 1957 do Wejherowa.


Linie

Pociągi SKM kursują po jednej linii, wzdłuż Głównej Arterii Komunikacyjnej Trójmiasta. Do 24 czerwca 2005 pociągi SKM kursowały również na trasie: Gdańsk Główny - Gdańsk Brzeźno, wcześniej do Gdańsk Nowy Port. Kursowanie na tej trasie zawieszono z powodu nierentowności. Pociągi SKM zwykle korzystają z własnej, dodatkowej pary torów, niezależnej od linii, po której kursują pociągi dalekobieżne, wyjątkiem jedynie jest połączenie o nazwie Sprinter, które korzysta z torów dla pociągów dalekobieżnych (PLK). Od 10 grudnia 2006 pociągi SKM kursują również do Słupska. Od 10 grudnia 2006 pociągi SKM przestały dojeżdżać do: Malborka, Elbląga, Iławy, Smętowa, Laskowic Pomorskich. Obecnie najdalej wysuniętym na południowy-wschód miastem obsługiwanym połączeniami SKM jest Tczew.

Częstotliwość kursowania pociągów w szczycie przewozowym wynosi 7-8 minut, a poza szczytem 15 minut.

SKM w Trójmieście przewozi rocznie ok. 40 mln pasażerów.

26 stycznia 2007 na sześciu przystankach SKM (w tym Gdynia Główna PKP)uruchomiono nowoczesne automaty do wydawania biletów.

Tabor

Taborem wykorzystywanym na linii SKM są głównie zmodernizowane składy EN57 oraz EN71.

Dane Firmy

PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście

81-002 Gdynia-Cisowa, ulica Morska 350a

tel. (058) 7212750

Prezes Zarządu - Andrzej Osipów

zatrudnienie - 832 pracowników


strona internetowa: skm.pkp.pl

Źródła

Advertisement